Jdi na obsah Jdi na menu
 


2016 Francie

tak a máme jasno. Loď je objednána a v červnu vyrážíme do Francie. Začínáme v Lagarde (tady jsme končili v 2010) a směr Nancy a uvidíme co dál.

Je 10.6 2016 a my vyrážíme směr Lagarde. Jedeme na pohodu, a tak víme že je nejtěžší překonat matičku stověžatou. Takže večer dorážíme do Starého Plzence, kde nocujem. Ráno vyrážíme směr Lagarde přes Saarbrucken. Vzhledem k počasí, ale ani nevysedáme pokračujeme do Lagarde.pazoutov.jpg Hold počasí jsme ještě neporučili a tak dojíždíme do promáčené, zatopené a deštivé Francie. A to ještě není všechno v 15,00 se dovídáme, že směr Nancy je vzhledem k vysokému stavu vody uzavřen. Takže jen konstatujeme opakovačka 2010.

A tak vyrážíme směr Bataville přes čtyři ždímadla a to poslední v kvalitní bouřce. Procházka do Batavile nás potěšila - městečko proti poslední návštěvě ožilo a dokonce měli festival na přípravu natáčení dokumentu o Baťovi (slovenská režie). Jdeme spát a věříme, že bude ráno líp. Není a začíná den přeháněk (11), takže skoro furt. Jedeme směr velká díra (zdymadlo - 16m - zajímavé, hloubka se i přes globální oteplování za 6 let nezměnila :))  - pro letošek novinka - všichni musejí mít při vjezdu vesty, což kontroluje policie. Ostatně při zpáteční cestě se o tom sami přesvědčíme. Plnou parou se ženeme přes tunely a k lanovce Arzviller- za deště ji zdoláme a nocujeme.

Další den je pozitivní, sice je zataženo, ale neprší, dokonce i oskárek se občas ukázal. Přistáváme v Saverne a jdeme do centra. Zrovna se chvilku podíváme na náměstí v kavárně na fotbal (optimistický výraz pro výkon našich simulantů) proti Španělsku. I francouzi nevěří vlastním očím na co se musejí dívat. Po návratu na loď se ještě kousek poposuneme směrem k Lutzelbourgu a jdeme hajat.

Ráno nás nepřekvapí, zataženo, přeháňky až déšť. To nám samozřejmě nevadí  a podnikáme výstup hrad nad Lutzelbourgem - to jsme posledně nestihli. lutzelbourg.jpgStojí to za to, opravdu pěkné výhledy. během 15-té přeháňky tohoto dne, je teprve odpoledne se necháváme vyvézt lanovkou a pokračujeme do Xouaxange. Dady kotvíme a objednáváme si v místní restauraci čerstvé bagety a croissanty na ráno.

Začíná skvělý den, počasí sice stále stejné, ale na palubě je po snídani vždy dobrá nálada. Projíždíme velkou dírou s asistencí policie a salutovanou pochvalou, při rozloučení, v podání policistky. V přeháňkách projíždíme přes Lagarde a kotvíme v Parroy. Perfektní přístaviště v kempu a navíc se objevuje slunce.

Další den od 8 do 11 čekáme, že snad přestane pršet. Jedenáctá rozhodla, přestal pršet a my vyrážíme směr Einville au Jard. Chceme se dostat na zámek v Luneville (všude píšou - bus, taxi ..) po hodině shánění to vzdáváme s tím že odmítáme domorodkyni, která nám nabídla že nás tam s přítelem hodí někdy za 2 hodiny. Představa jak se budeme dostávat zpět nás utvrdila v rozhodnutí, že se vrátíme do Lagarde a projedeme si zbytek původně plánovaného okruhu kolem Nancy autem. Večer jedeme do Luneville -obrovský zámek a pěkný park. Poslední den jedeme přes Fleville (pěkný zámeček - prohlídka 20€) do Toulu. Moc pěkné město s historickým centrem, opevněním a hlavně turistickým centrem, Tady je jednoznačně nejširší nabídka místních specialit z mirabelek. Odnášíme si plné tašky bonbonů, sirupů, pálenky a vína. Další zastávkou je Liverdun - vesnička na řekou Moselou. Tady vidíme rozvodněnou řeku a chápeme, proč nás na ni nepustili.

A teď již jen poslední cíl NANCY. Kdo neviděl náměstí Stanislas a jeho okolí neuvěří. nancy2.jpgFotky nedokážou vyjádřit velikost, rozmanitost a bohatství jakým se holedbá. Jediné co nás zde překvapilo, tak podstatně větší obliba piva oproti vínu. Hold blízkost země germánské. Po shlédnutí části přenosu fotbalu z ME ČR-Chorvatsko (2:2) v místním baru, plynule přecházíme do cukrárny odkud pozorujeme demonstraci místních aktivistů za doprovodu "hudby" na hrnce, pokličky... Místní radu, která evidentně zasedá v prvním patře to však nechává naprosto klidnou a tak po pár desítkách minut opuštíme náměstí nejenom my, ale i televizní štáby, které se hold žádných exkluzivních záběrů nedočkaly. to je konec příběhu Lagarde 2016, ráno vracíme loď a na večerníček jsme doma :)

 

Náhledy fotografií ze složky 2016 Francie Lagarde

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář